5 motive pentru care fiecare creștin trebuie să evanghelizeze

0
829

Astăzi vom avea de-a face cu 5 motive pentru care fiecare creștin trebuie să evanghelizeze. Evanghelizarea nu este așa cum a fost pe vremuri. Multe biserici au valorificat mesajul prosperitate că locul misiunii noastre principale ca credincioși este lăsat neefăcut. Trebuie să ne întoarcem la locul nostru de atribuire primară ca Biserică și ca credincioși. Mesajul lui Hristos trebuie să se răspândească în cea mai profundă și extremă parte a lumii.

Cartea din Matei 28: 19-20 Mergeți deci și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în numele Tatălui și al Fiului și al Duhului Sfânt, învățându-i să respecte toate lucrurile pe care vi le-am poruncit; și iată, sunt cu tine mereu, până la sfârșitul veacului ”.  Aceasta a fost marea însărcinare dată de Isus când era pe punctul de a se înălța în ceruri. El a afirmat că ar trebui să mergem în lume și să facem ucenicie tuturor națiunilor, ei ar trebui să fie botezați în numele tatălui, fiului și al spiritului sfânt. Aceasta a fost marea misiune dată de Hristos Isus.

Cu toate acestea, mulți credincioși și biserici s-au abătut de la această misiune. Predica prosperității a dominat evanghelizarea. Evanghelizarea ar trebui luată ca prioritate în bisericile noastre. Fiecare biserică și individ trebuie să predice vestea bună și să ajungă la oameni. Mântuirea nu este menită să fie tezaurizată, ea trebuie distribuită peste tot. Hristos nu a venit pentru oamenii care au fost mântuiți, misiunea sa a fost pentru cei nemântuiți.

KVEDEȚI INDLY TEHNICA DE PREGĂTIRE PE YOUTUBE
ABONEAZĂ-TE ACUM

Care sunt motivele pentru care ar trebui să se acorde prioritate evanghelizării în bisericile noastre și de către toți creștinii? Să evidențiem rapid cinci motive pentru care toți creștinii trebuie să evanghelizeze.

Este o poruncă a lui Hristos Isus

Matei 28: 19-20 Mergeți deci și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în numele Tatălui și al Fiului și al Duhului Sfânt, învățându-i să respecte toate lucrurile pe care vi le-am poruncit; și iată, sunt cu tine mereu, până la sfârșitul veacului ”.

Aceasta a fost marea misiune care a fost comandată de Hristos Isus. El le-a spus apostolilor și tuturor celor care au asistat la înălțarea lui la cer că i s-a dat toată puterea din cer și pământ, de aceea ar trebui să mergem în toată națiunea și să facem ucenicie, să-i botezăm în numele tatălui, fiului și al spiritului sfânt. . Și ar trebui să-i învățăm să observe tot ce ne-a poruncit să facem.

Misiunea lui Hristos nu ar fi putut fi îndeplinită în cei doi ani de slujire, de aceea Hristos i-a instruit pe cei care au primit mântuirea să plece în străinătate și să răspândească vestea bună altor oameni. Unul dintre motivele majore pentru care trebuie să evanghelizăm este că a fost o poruncă dată de Hristos Isus. Când vine vorba de evanghelizare, nu avem de ales, este obligatoriu, este obligatoriu pentru fiecare credincios.

Din cauza morții lui Hristos

Scriptura din cartea lui Ioan 3:16 Pentru că Dumnezeu iubește atât de mult lumea, încât El L-a dat pe singurul Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică. Misiunea lui Hristos Isus nu este doar pentru o minoritate sau un anumit set de oameni. Este o misiune universală. El a murit pentru fiecare om și moartea sa a deschis un nou legământ pentru neamul uman.

În esență, această veste bună ar trebui răspândită în străinătate. Fiecare bărbat și femeie trebuie să știe și să audă despre asta. Fiecare sat, fiecare cătun trebuie să ajungă la înțelegerea despre cine este Hristos și trebuie să poată intra în legământul vieții veșnice prin Isus. Dumnezeu nu vrea moartea unui păcătos, ci pocăința prin Hristos Isus. Dar cum vor ajunge oamenii să cunoască acest lucru, când nici măcar nu-L cunosc pe Isus. Aceasta explică de ce evanghelizarea este foarte importantă pentru noi, ca credincioși.

Pentru că Isus este calea, adevărul și Lumina

Ioan 14: 6 Isus i-a zis: „Eu sunt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Indiferent de câți ani petrecem pe pământ, viața de dincolo este mai lungă. Aceasta explică de ce un om trebuie să facă tot ce este necesar pentru a-și asigura un loc în paradis. Între timp, niciuna dintre faptele noastre bune nu ne poate câștiga un loc în împărăția tatălui. Scriptura a afirmat că Isus este singura cale către tată, nimeni nu merge la tată decât prin Hristos.

Oricine trebuie să aibă numele său scris în cartea vieții trebuie să accepte că Hristos este domnul și mântuitorul. Abia atunci oricine îl poate vedea pe Dumnezeu. Sarcina ne revine ca credincioși pentru a ne asigura că ceilalți oameni cunosc acest adevăr, astfel încât să poată fi mântuiți și ei.

Creștem mai bine în Hristos când evanghelizăm

Când evanghelizăm ca credincioși, creștem mai mult în Hristos. Cu cât depunem mai multe eforturi pentru a le arăta celorlalți cine este Hristos, cu atât avem o mai bună înțelegere și revelație despre Hristos. Creșterea noastră ca creștini se bazează pe cât de multe suflete ne convertim în ceruri. Obținem o înțelegere și o înțelegere mai profundă de la Dumnezeu atunci când ieșim să evanghelizăm altor oameni. Și pentru că facem treaba lui Dumnezeu, tatăl nu ne va lăsa afacerile desfăcute.

Pentru că iubim pe alții așa cum a poruncit Hristos

Matei 22:36 Învățătorule, care este porunca cea mare din lege? ” Iisus i-a spus: „Să iubești pe DOMNUL Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu toată mintea ta”. Aceasta este prima și marea poruncă.

Pentru că Hristos ne-a poruncit să ne iubim aproapele ca pe noi înșine. Trebuie să ne străduim să le propovăduim vestea bună a lui Hristos pentru că vrem să fie mântuiți. Așa cum am primit darul gratuit al mântuirii, tot așa ar trebui să-l dăm și altora în mod liber. Când suntem mântuiți, există atât de multe suflete care privesc spre noi pentru a fi mântuiți, nu ne putem permite să le dezamăgim. Trebuie să evanghelizăm, să răspândim Evanghelia.

 

 


LASA UN RASPUNS

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Aflați cum sunt procesate datele despre comentarii.